Тепер в обмінник без довідки ні ногою! Вже скоро кожному українцю доведеться звітувати про доходи

Найближчим часом українцям доведеться звітувати про свої доходи та їх джерела не тільки в банках, але і у ріелторів, продавців ювелірних виробів і навіть при обміні валюти в сірих обмінниках. Такий проект закону запропонував Мінфін. Обмінники і ріелтори вже в легкій паніці – вони впевнені, що тепер клієнти будуть обходити їх стороною, передає Корупція.Інфо

При обміні просять довідку. Як уже коротко повідомлялося, Мінфін вирішив підвищити суму, після якої банкіри та інші фахівці повинні «стукати» на клієнта. Раніше це було 150 тис. грн, тепер – 300 тис. грн (за нинішнім курсом $ 10 400). Втім, від цього життя українців легше не стане. Влада вирішила відстежувати всі наші витрати. Так, якщо ви плануєте поміняти 30 тис. грн (а це зараз навіть не € 1 тис.), То касир в вуличному обміннику зобов’язаний буде попросити у вас паспорт, код, а також заповнену анкету, в якій ви повинні будете вказати, звідки у вас гроші.

Продавець ювелірних виробів також буде цікавитися, «чи ви живете по-можливостях», якщо вирішили купити колечко дорожче 40 тис. грн. страховик проведе перевірку при виплаті понад 30 тис. грн, а ріелтор – при будь-якій угоді з нерухомістю.

Крім цього Мінфін планує створити електронний реєстр публічних людей, в якому будуть збирати інформацію не тільки про депутатів, чиновників високого рангу, силовиків, суддів, а й про їх родичів. Тобто, будь-який банкір, нотаріус, продавець, ріелтор зможе туди ввійти і подивитися, потрібно перевіряти вас чи ні.

Робота в тіні. Банківські експерти кажуть, що такі вимоги призведуть до того, що українці ще більше підуть на чорний валютний ринок.

«Так, тепер будь-який касир в обміннику при угоді понад 30 тис. грн попросить у вас паспорт і код. А також може поцікавитися джерелом вашого доходу, якщо ви здастеся йому підозрілим. А при угоді понад 300 тис. грн вам обов’язково доведеться заповнювати анкету в банку, вказавши джерело вашого доходу. Природно, інформацію передадуть в ДФС. Фактично у нас діє швейцарська модель фінансових перевірок, тільки економіка далеко не швейцарська. Влада таким чином робить все для того, щоб людей загнати в тінь. Адже багато силових структур кришують чорний валютний ринок, їм вигідно, щоб гроші людей крутилися там. Прибуток від всього тіньового ринку досягає 1 млрд грн на рік. Хто буде відмовлятися від такого ласого шматка, з якого і податків державі платити не треба », – вважає фінансовий експерт Олексій Кущ.

Ріелтори теж в шoці від таких нововведень. Експерт з нерухомості Віктор Несін каже, що вони будуть виконувати все, що їм пропишуть, але …

«До нас просто ніхто не буде звертатися після цього. Ми фактично надаємо консультаційні послуги. Приходить людина і каже: хочу купити квартиру за 500 тис. грн. На виході він і не купить її, тільки варіанти подивиться або просто поговорить, а я вже повинен буду про нього донести. Ну це дурість! Є банк, через який проводяться гроші. Є нотаріус – він і повинен перевірити всю угоду, яка відбувається. Але при чому тут ріелтор?»- підкреслив Несін.

Директор одного з ювелірних магазинів на умовах анонімності розповіла, що вони вже давно розбивають платежі, щоб захистити своїх клієнтів.

«Ви ж розумієте, що якщо такі правила введуть, то до нас просто ніхто не піде за покупками. Ну що ми на повному серйозі будемо змушувати людей писати анкети, звідки у них гроші», – обурюється директор.

Як обійдуть закон? Адвокат Ростислав Кравець також вважає, що схеми, як обійти перевірки, будуть придумувати в першу чергу власники пунктів обміну, продавці прикрас і ті ж ріелтори.

«Зрозуміло, що купити ювелірні прикраси буде простіше за кордоном. Великі платежі можна розбити на частини, провести в різні дні. Обмін також можна зробити в різних пунктах обміну або прийти з товаришем і розбити платіж на двох. Насправді головні корупціонери – це не покупці ювелірних прикрас або продавці автомобілів. Головні корупціонери сидять у владі, вони просто пускають пил в очі, що борються з корупцією. Адже, на думку НБУ, у нас валюту скуповують пенсіонери і школярі, які повернулися з канікул. Їм вони і ускладнюють життя. А для себе придумують схеми і просто відволікають увагу », – говорить Кравець.

І дійсно, попередні обмеження так ні до чого і не привели. Після того як ввели заборону на готівкові операції на суми понад 50 тис. грн, платежі стали розбивати на частини.

Що ви про це думаєте?