Чи потрібно замочувати насіння огірків перед посадкою і як це робити

При вирощуванні огірків більшість овочівників проводять передпосадкову підготовку насіння замочуванням. Ця процедура дозволяє відбракувати неякісний посадковий матеріал і скорочує терміни проростання. Існує кілька способів замочування насіння огірків перед посадкою.Їх можна поміщати в звичайну воду або розчин біологічно активних препаратів, використовувати підручні засоби або народні рецепти.

Про це пише Мій Світ, за матеріалами Сад та город

Чи потрібно замочувати насіння огірків перед посадкою

Самостійно зібраний насіннєвий матеріал огірків овочівники зазвичай замочують. Але з магазинними справа йде інакше. Про необхідність замочування виробник зазвичай робить позначку на упаковці. В інструкції є вказівка, що насіння перед посівом необхідно замочити в звичайній воді або слабкому розчині перманганату калію.

Деякі гібридні сорти з позначкою F1 проходять знезараження і спеціальну обробку заздалегідь, ще на стадії виробництва. Їх вимочувати не потрібно. Тому на упаковці є відповідна позначка.

У загальному випадку вимочування насіннєвого матеріалу проводять для поліпшення пророщування. Без відповідної обробки проростання в грунті йде дуже повільно. А деяке насіння огірків не проростає зовсім без додаткової стимуляції. Для прискорення появи сходів огіркове насіння тримають в теплій воді від 25 до 35 хвилин. Рідина розм’якшує насіннєву оболонку і, швидкість проростання збільшується в 2-3 рази.

Іншою причиною для замочування є необхідність в знезараженні. На поверхні насіннєвого матеріалу часто живуть небезпечні патогени, через які розсада може загинути. Для запобігання інфекції відібране насіння знезаражують. Зазвичай в якості дезинфікуючого засобу застосовують розчин перманганату калію.

Підготовка

Куплене насіння висипають на стіл і уважно оглядають. Всі екземпляри з видимими ушкодженнями, сколами, плямами відразу відбраковують. Потім калібрують насіння за розміром. Найменше також відкидають, оскільки воно не зможе дати міцних, добре розвинених рослин.

Далі, для перевірки схожості насіння опускають в стакан з водою, де розчинена одна столова ложка солі. Насіння, яке незабаром спливло на поверхню, порожнє. Воно не дасть сходів. Тому його теж викидають. Опале на дно промивають в чистій воді і просушують. Його можна використовувати для посадки.Іноді застосовують замочування насіння огірків в марганцівці. Процедуру роблять для знезараження насіння.

Для цього в окропі розчиняють кілька кристалів марганцю, щоб вода стала рожевою. Коли розчин охолоне до кімнатної температури, в нього поміщають насіння, загорнуте в марлю, на чверть години. Потім його витягують з рідини, просушують.

Корисно перед замочуванням прогрівати відібраний посадковий матеріал. Для цього підготовлене насіння висипають в тарілку в один шар і ставлять в приміщенні, де підтримується температура +35 градусів. В таких умовах їх тримають протягом тижня. Після цього матеріал буде готовий до подальшої обробки.

Терміни замочування

Замочити насіння огірків перед посадкою у відкритий грунт або теплицю необхідно на 1-2 доби. До цього потрібно вибрати, як висаджувати рослини і в яких умовах їх утримувати.Так можна вибрати оптимальний час для початку передпосівної обробки:

Якщо посів проводять в теплицю або парник, замочування виконують в останніх числах березня або на початку квітня.

Якщо огірки вирощують на незахищених грядках, чекають остаточного встановлення теплої погоди.

Замочування насіння проводять за 3 доби до передбачуваної дати посіву. Деякі овочівники визначають найкращий час для цієї процедури за місячним календарем.

Поширені способи

Існує кілька правильних методів замочувати насіння. Всі вони сприяють якнайшвидшому проростанню і ранній появі сходів. Крім звичайної води, насіння замочуються в розчинах біологічно активних препаратів або в домашніх засобах, приготованих за народними рецептами.

Найпростіше проростити насіння в теплій воді. Для цього в невеликий посуд викладають в один шар відібраний посадковий матеріал і заливають невеликою кількістю чистої води, підігрітої до температури +35 градусів. Ємність накривають тканиною і ставлять в тепле, темне місце. Кожен день насіння промивають і змінюють воду на свіжу.Важливо! Рідина в посуді не повинна покривати насіння повністю. Воно повинно трохи виступати, щоб була можливість надходження кисню.

Замочування на тканині

Ще один правильний спосіб замочити насіння огірків передбачає використання тканини. Дно плоскої тарілки застеляють щільною чистою тканиною і зволожують її теплою водою. Потім на тканині розкладають в один шар насіння і накривають ще одним шаром матеріалу. Зверху добре зволожують матеріал теплою водою. Ємність ставлять в темне місце з температурою від +23 до +25 градусів.

Щоб перші паростки швидше проклюнулися, можна закрити тарілку поліетиленом. Таке укриття створює ефект теплиці і прискорює проростання. Під плівкою можна тримати насіннєвий матеріал не більше 18 годин. Інакше він загине.

Застосування біологічно активних препаратів

Часто насіннєвий матеріал пророщують в розчині спеціального препарату. Після обробки розчином біологічно активної речовини посаджене в землю на розсаду насіння огірків швидше сходить і активніше росте. Врожай також дозріває раніше.

Хороший результат дає застосування наступних препаратів:

Якщо насіння огірочків замочити в засобі “Епін”, воно буде насиченк корисними речовинами і швидше піде в ріст. Препарат сприяє зміцненню імунітету рослин, підвищує стійкість до перепадів температури і надмірної вологості. Для змішування живильної рідини в 100 мл води додають 2 краплі препарату. Пророслі паростки можна помітити через 20 годин.

Щоб насіння швидше зійшло, деякі овочівники використовують засіб “Циркон”. Робочий розчин готують, додаючи в 300 мл теплої, відстояної води 2 краплі препарату. У приготовлену рідину насіннєвий матеріал занурюють на термін від 8 до 16 годин. Зазначеного часу вистачить для появи перших паростків.

Овочівники часто використовують для прискорення проростання препарат “Гумат”. Матковий розчин готують, змішуючи 100 мл теплої води і 1 г порошку. Концентрат перед використанням розводять чистою теплою водою в пропорції 1: 100. Відібраний посівний матеріал вимочують в розчині від 18 до 20 годин.

Народні засоби

Якщо передпосадкова обробка не була проведена заздалегідь, можна замочити насіння в горілці прямо в день посіву. Для цього відібраний посадковий матеріал загортають в тканину і опускають в банку зі спиртовою рідиною на 20 хвилин. Після просушування насіння відразу опускають в землю.

У медовому розчині можна домогтися якнайшвидшого проростання паростків. Живильний розчин готують, змішуючи 200 мл теплої води і 1 ч.л. меду. В приготовленій рідині посадковий матеріал замочують на 6 годин.

Швидкому проростанню сприяє сік картоплі. Для отримання живильної рідини кілька бульбоплодів поміщають в морозильник і залишають до повного промерзання. Потім їх витягують і залишають відтанути. Після такої обробки з бульб віджимають сік. В ньому замочують насіннєвий матеріал на 6 годин.

Зольний настій знезаражує насіння огірків і активізує їх проростання. Для приготування робочого розчину в 1 л теплої води розчиняють 2 ст.л. деревної золи і залишають на 2 доби. Потім поміщають в рідину насіння на 5 годин.

Сік алої вичавлюють зі старого листя рослини. Їх зрізають і залишають в холодильнику на 2 тижні, загорнувши в пергамент. Віджатий сік змішують з такою ж кількістю води. Насіння поміщають в розчин на 6 годин.Крім стимуляції росту, алое надає дезінфікуючу дію на посадковий матеріал, покращує стійкість проти інфекційних захворювань.

Замочити насіннєвий матеріал огірків нескладно. Ця процедура не є обов’язковою, але її бажано проводити для поліпшення схожості, швидкої появи сходів. Щоб одночасно забезпечити захист рослинам від хвороб і прискорити дозрівання плодів, в якості розчину для замочування використовують засоби зі стимулюючою дією.