Категорії
Історія

Для нас, Українців, ВЕЛИКДЕНЬ особливе свято,коли слідують традиціям і вірять у диво. Які повір’я на це свято шанували наші пращури

З Великоднем пов’язано чимало звичаїв, прикмет та вірувань прадавніх українців

Для українців Великдень – це не тільки різнокольорові писанки і смачна паска. Це особливе свято, коли слідують традиціям і вірять у диво. Відтак, існує безліч повір’їв і застережень.

Про це пише Мій Світ, за матеріалами ВСВІТІ

Вважається, що у день Христового Воскресіння церковний передзвін наділений великою силою – вдаривши у дзвін, віруючі люди просили гарного врожаю, миру і ладу в сім’ї, а дівчата – красивого і багатого нареченого. Якщо людина вимовляла своє прохання від чистого серця, воно обов’язково збувалося.

Добре на Великдень (і впродовж усього тижня) покататися на гойдалках. Кажуть, всі гріхи здуває.

Якщо цієї ночі зачерпнути води з джерела або річки, то, за народним повір’ям, вона матиме особливу силу.

Той, хто першим побачить схід Великоднього сонця, той не знатиме бід весь рік.

Хороша прикмета цього дня почути зозулю – це віщує поповнення сімейства, а молодим дівчатам – швидке заміжжя.

Наші прадіди обов’язково кришили шматочок освяченої паски птахам, закликаючи таким чином успіх і багатство.

Якщо ви відчуваєте постійні труднощі з грошима, на Пасху обов’язково подайте жебракові монетку – весь рік ви не будете знати потреби.

Після ранкової служби потрібно якнайшвидше дістатися до будинку і взятися за святкову трапезу: чим швидше це зробити, тим успішніше підуть справи.

Мами захищали своїх дітей таким чином – починаючи з Великодня і весь Великодній тиждень малюкам натщесерце давали спочатку шматочок освяченої паски, а потім тільки годували рештою їжі.

Якщо ваш малюк повільно розвивається, на Великдень поводіть його босоніж по дерев’яній підлозі. І зубки швидше прорізатимуться, і ніжками швидше самостійно піде, і заговорить раніше.

Дівчата, щоб вийти заміж, повинні були під час церковної служби проказати про себе: “Воскресіння Христове! Пошли мені жениха холостого!”. В цей день наводили по-особливому красу – освячене червоне пасхальне яйце клали у воду, а потім цією водою вмивалися.

А щоб у родині був мир, лад і ніхто не сварився між собою, пасхальну трапезу обов’язково потрібно починати всією родиною і кожен повинен в першу чергу з’їсти по шматочку паски і яйця, які були освячені в церкві.

Чоловік і дружина повинні за сніданком в пасхальну неділю вдарити фарбовані яйця один об одного, у кого яєчко не розбилося, той і буде “главою” сім’ї весь рік.

Люди у віці весь Великодній тиждень, розчісуючи волосся, говорили такі слова: “Пошли мені, Господи, стільки ж онуків, скільки волосся на гребінці”.

Якщо дитина народилася на Воскресіння Христове, то вона стане відомою, знаменитою людиною. Той же, хто народився на пасхальному тижні, буде мати міцне здоров’я. Великі люди, які можуть навіть змінити хід історії, народжуються не просто у Великдень, а ще опівдні і “в сорочці”.

Смерть у Великдень – це особливий знак. Людина, яка померла у цей день, Богом відзначена. Її душа відразу вирушить до раю, до святих угодників. Ховають покійного з червоним яєчком в правій руці.

Свічки, куплені на Пасху у церкві, зберігали весь рік – ними благословляли молодих, ставили їх біля тяжкохворих, виганяли з їхньою допомогою нечисту силу з будинків.

Залишки воску від великодніх свічок зберігали до наступного Великодня – за народними прикметами, це служило оберегом дому від пожежі, а родині від проклять.

Але існують і застереження:

У Великдень не можна займатися домашньою роботою – з клопотами піде щастя.

Освячені продукти не можна викидати, їх потрібно з’їсти за святковим столом, поділитися з рідними та сусідами або роздати бідним.

Подружжя не повинно христосатися на людях – до розлуки.

Гріх проливати кров тварин протягом Світлого тижня, адже вони теж радіють Христовому Воскресінню і славлять Бога.

Не можна викидати шкаралупу за вікно, щоб не потрапити в Ісуса і апостолів, які весь тиждень ходять по землі у жебрацькому дранті.